SPOTKANIE CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA
Z DEKANATU TOLKMICKO
08.10.2022

W sobotę 08 października 2022r. o godz. 10:00, w Kościele św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, rozpoczęło się I spotkanie Członków Żywego Różańca Dekanatu Tolkmicko. Przybyło na nie ok. 120 osób z: Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cieplicach, Parafii Świętej Rodziny w Elblągu, Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęczu, oraz Filii w Suchaczu i Próchniku, Parafii św. Mikołaja w Pogrodziu, oraz miejscowi Członkowie Róż Różańcowych. Towarzyszyli Im Proboszczowie i pracujący tam Księża.

Wszystkich powitał Gospodarz spotkania Dziekan tolkmickiego Dekanatu i Proboszcz Parafii – ks. Józef Grochowski.

Słowo Boże, przybliżające okoliczność tego spotkania, a było to wczorajsze wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, wygłosił ks. prof. Jacek Neumann – penitencjarz kapituły katedralnej w Elblągu, moderator Róż różańcowych.

Maryja, Matka Boża, od początku chrześcijan wpisała się w obecność człowieka. Od Zwiastowania Pańskiego, aż po zaśnięcie, wniebowzięcie i ukoronowanie jest w naszym życiu. Nikt nie potrafi wytłumaczyć, skąd zna wszystkie języki świata, którymi posługuje się z nami w cudach i objawieniach, a także w naszych rozmowach z Nią. Modlący się na Różańcu, wierzący w Jej moc, siłę i wstawiennictwo u Syna, rozmawiają z Nią w własnych językach. Ona jest z nami od poczęcia, aż do śmierci. Tak często, przecież, kładzie się Różaniec do trumny zmarłego…

Ksiądz Jacek przybliżył nam też postać bł. Paulina Jaricot, córki bogatego przemysłowca – założycielki Róż Różańcowych. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Jej dziełu modlitewnemu udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał Zakonu Dominikanów, który w 1836 r. przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej.
Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok. Skromna Paulina stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele.

Żywy Różaniec, to 20 członków, którzy odmawiając jedną dziesiątkę Różańca, każdego dnia łącznie odmawiają cały Różaniec.

Z miłością prośmy Matkę Bożą o wstawiennictwo. Niech dalej „tka” nasze życie, pełne wiary, miłości i życzliwości dla bliskich i wszystkich, którzy naszej modlitwy potrzebują.
Po rozważaniach ks. Jacka Neumanna, ks. Tadeusz Mazur, Duszpasterz z Próchnika, poprowadził rozważania różańcowe, po których każdy miał czas na swoje prośby i podziękowania.
Po tym czasie rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana w intencji Członków Kół Różańcowych. Przewodniczył jej ks. Jacek Neumann. Uczestniczyli w niej: ks. Paweł Guminiak – Proboszcz z Cieplic, ks. Andrzej Kłódka – Proboszcz z Parafii św. Rodziny w Elblągu, ks. Dziekan Józef Grochowski, ks. Janusz Niksa – Proboszcz z Łęcza, oraz ks. Tadeusz Mazur. Na organach grał ks. Piotr Boryczka. Można było skorzystać również ze spowiedzi świętej.
Okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ks. prof. Jacek Neumann, który zaprosił wszystkich na kolejne spotkania Kół Różańcowych do Katedry św. Mikołaja w Elblągu, oraz do Gietrzwałdu.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy przeszli na plebanię, gdzie przygotowano słodki poczęstunek z ciast przywiezionych przez Gości, oraz upieczonych przez Gospodarzy.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w dzisiejszym spotkaniu modlitewnym. Dziękujemy Księżom za dobry początek. Mamy nadzieję na kolejne.