BIULETYN INFORMACYJNY

Zespół redakcyjny: ks. Józef Grochowskii, Daniela Bukowska, Magdalena Zientara
Kancelaria parafialna czynna: wtorek 900 – 1100 i czwartek 1530 – 1700
Telefon: 605 622 456.


Zainteresowani mogą również uzyskać informację po każdej mszy św. w zakrystii.
Konto parafii: Bank Spółdzielczy w Malborku Oddział w Tolkmicku
55 8303 0006 0050 0500 1560 0001

Informator_124-12-2022

INFORMATOR 4/(123) 2022

Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2023 chciałbym wszystkim podziękować za Wasze świadectwo wiary, za obecność na Eucharystiach, za duchowe a jednocześnie materialne wsparcie.
Niech Dziecię Jezus oświeca Wasze drogi codziennego życia i obdarza błogosławieństwem. Niech będzie obecne w Waszych domach, aby w nich gościła zgoda i wzajemna miłość. Maryja, Jego Matka, niech otacza Was płaszem swoje matczynej opieki.
Życzę wiele pokoju Bożego, wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, szczęśliwej realizacji życiowych planów. Niech wspólne łamanie się opłatkiem, kolędowanie przy żłóbku uzmysławia nam harmonię, którą możemy budować miedzy nami mimo, czasami różnicy zdań i doświadczeń.
Szczęść Boże na to świętowanie Bożego Narodzenia, Nowego Roku 2023 i kolejnych dni.

 

Z pasterskim błogosławieństwem Ks. Proboszcz Józef Grochowski

i Współbracia Salezjanie.

Data wydania: GRUDZIEŃ 2022

informator_3_2022

INFORMATOR 3/(123) 2022

Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Zbliżamy się do Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
po przeszło stuletnim okresie niewoli. Z tej okazji obchodzimy święto
narodowe.
Narodowość – ważna sprawa. Narodowy… Narodowość… Naród…
Te słowa bez wątpienia poruszają człowieka dbającego o swoją
tożsamość i rozumiejącego jej znaczenie – rozumiejącego znaczenie
swojej identyfikacji z przodkami, z tradycją, z kulturą. Narodowość
ukazuje tożsamość Narodowość… Naród… rodzina… Te słowa
oznaczają bliskość między ludźmi, którzy mają wspólne urodzenie.
Ale nie chodzi tu jedynie o bliskość biologiczną, ale i o wewnętrzną:
mentalną, kulturową, o swego rodzaju wspólnotę ducha, która trwa
przez pokolenia. Chodzi tu o tożsamość – o to, kim jestem, skąd się
wziąłem, tzn. kto, jak i do czego mnie wychowywał, do czego dążę, co
jest dla mnie ważne. Człowiek myślący szuka jakiegoś zakorzenienia –
chce mieć gdzieś „swoje gniazdo”. I nie wystarczą mu sami rodzice. Człowiek szuka i czuje szerzej i dalej.

 

Ks. Proboszcz Józef Grochowski

i Współbracia Salezjanie.

Data wydania: PAŹDZIERNIK 2022

Informator_podglad_07-2022

INFORMATOR 2/(122) 2022

Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Pewien człowiek, idąc przez las, zobaczył drwala, jak z mozołem ścinał kolejne drzewo. Widać było, że idzie mu ciężko: choć uderzenia trafiały w pień drzewa, wgłębienie w nim nie poszerzało się zbyt szybko. Wędrowiec przyglądał się przez jakiś czas, w końcu zagaił: „Widzę, że to drzewo musi być wyjątkowo twarde!”. „Nie, to siekierka jest tępa” – odpowiedział spocony drwal między kolejnymi uderzeniami. „Anie można by jej naostrzyć?” – zapytał wędrowiec. Zniecierpliwiony drwal odparł: „Daj mi pan spokój, nie mam czasu, mam tyle drzew do wyrąbania!” – i wrócił do swojej pracy.
My też jesteśmy zabiegani, zajęci tysiącem spraw. Jezus jednak uczy nas, że nie możemy wśród nich zapomnieć o najważniejszym: o rozmowie z Bogiem. Musimy znaleźć czas na codzienną modlitwę, na niedzielną Mszę świętą. Musimy wyjść poza ten codzienny zgiełk., nabrać do niego dystansu, spojrzeć na to nasze zabieganie z Bożej perspektywy i nabrać sił do dalszej pracy. Inaczej będziemy podobni do drwala, który meczy się rąbaniem drzew tępą siekierką tłumacząc, że nie ma czasu jej naostrzyć.

Ks. Proboszcz Józef Grochowski

i Współbracia Salezjanie.

Data wydania: LIPIEC 2022

Informator_podglad_04-2022

INFORMATOR 1/121

Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Drodzy Parafianie i Goście. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, życzymy Wam obfitych darów Jezusa Zmartwychwstałego, pokoju Bożego w sercu i pokoju na świecie. Niech Jezus umocni nas w świętości, miłością i nadzieją napełni nasze serca. Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem, życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. Oby w naszych sercach zawsze był widoczny blask nadziei Zmartwychwstania Życzymy Wam zdrowych, spokojnych, pełnych zadumy Świąt. Z modlitwą i Błogosławieństwem Zmartwychwstałego Chrystusa.

Ks. Proboszcz Józef Grochowski

i Współbracia Salezjanie.

Data wydania: KWIECIEŃ 2022

Informator_podglad_01-2017

INFORMATOR 1/93

Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Jubileusz 50-lecia Salezjanów w Tolkmicku

Data wydania: STYCZEŃ 2017

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół jest najciekawszą budowlą sakralną w miasteczku. Został wzniesiony pod koniec XIV w. w miejsce wcześniejszego kościoła drewnianego . Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się 28 października 1376r. Dwukrotnie uległ pożarom /1550 i 1767r./ W 1783r. został odbudowany ze składek wiernych całej Warmii.

Świątynię przebudowano w 1900r. Otrzymała wtedy jednorodne wyposażenie neogotyckie. W 1901 r. została konsekrowana.

Obecnie ma kształt trzynawowej bazyliki. Do kościoła przylega wieża nakryta hełmem namiotowym. Bardzo interesujące są arkady wieńczące nawę poprzeczną oraz gotycki portal kościoła. Przed świątynią znajdują się dwie cenne rzeźby dłuta Krzysztofa Perwangera, przedstawiające Madonnę z 1745r. i św. Jana Nepomucena z 1736r. Na południowej elewacji kościoła znajduje się rzeźba, przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu.

Od roku 1967 opiekę duszpasterską sprawują Salezjanie , którym 28 stycznia 1977r. przekazano zarządzanie parafią na stałe.

Odtwórz wideo

Tolkmicko z lotu ptaka

Miasto i gmina Tolkmicko objęta jest w dużej części Parkiem Krajobrazowym „Wysoczyzna Elbląska” z bogatą rzeźbą powierzchni i bujnym zalesieniem. Łączą się tu w jedno krajobrazy górski, lesisty i morski, roztaczając niezwykle piękne widoki. Znajdują się tu trzy rezerwaty leśne: Kadyński Las, Buki Wysoczyzny Elbląskiej i Pióropusznikowy Jar. Doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i sportów wodnych. W Kadynach znajduje się największy w Polsce dąb im. Jana Bażyńskiego (obwód ponad 10 m), a największy głaz narzutowy Święty Kamień (obwód 13,80 m) znajduje się w wodach Zalewu Wiślanego. Rzadkimi okazami występujących tu zwierząt są: jeleń wschodni (sika), losie, wydry.

Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki np. w Tolkmicku kościół parafialny p.w. św. Jakuba z. XIV w., baszta gotycka, domy mieszczańskie z. XVII-XVIII w., kaplica barokowa z XVIII w., we wsi Łęcze zespól domów podcieniowych z końca XVIII i początku XIX w., kościół barokowy z 1746 r.; we wsi Nadbrzeże -Połoniny dawny dom zdrojowy z 1842 r.; we wsi Pogrodzie kościół pseudogotycki z 1885 r.

Kadyny są bodaj najciekawszą miejscowością na Wysoczyźnie Elbląskiej. Jej właścicielem był m.in. Cesarz Niemiec Wilhelm II, który przebudował cala wieś zatrudniając do tego najlepszych architektów.

Zobaczyć tu można zespół budowli dworskich z barokowym pałacem, dawnym spichlerzem i oranżerią, słynną do dziś wytwórnią majoliki, malowniczo położony klasztor franciszkański z XVIII wieku oraz pieczołowicie odrestaurowany budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez słynnego architekta Konrada Steinbrechta.

Obecnie w budynku tym mieści się stylowa restauracja oraz hotel o nazwie „Gościniec pod Srebrnym Dzwonem”, oferujący wyjątkowe połączenie historii i dyskretnego luksusu.