Duszpasterze Parafii

Trzebaby wszyscy duszpasterze i wierni uświadomili sobie na nowo to, że różnorodność charyzmatów tradycji duchowości i apostolstwa jest w Kościele nie tylko uprawniona, lecz także stanowi jego bogactwo, decydujące o pięknie jedności w różnorodności”

Jan Paweł II

Proboszcz
Ks. Józef Grochowski

ur. 08.01.1961 r. w Gąsiorach
Imieniny obchodzi: 19 marca
Święcenia kapłańskie – 25.05.1988 r. w Lądzie n/Wartą. Pracował w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Sępopolu, Ostródzie, Kutnie – Woźniakowie. Funkcję proboszcza w naszej parafii pełni od 1 sierpnia 2015 roku.

Hobby – astronomia i muzyka.

Tel. kontaktowy: 692 477 616

e-mail: parafiatol@wp.pl

Duszpasterz
Ks. Piotr Boryczka

ur. 13 czerwca 1953 r. w Smęgorzowie.
Imieniny obchodzi 29 czerwca.
Święcenia kapłańskie – 10 06.1980 r. w Lądzie n/Wartą. Po święceniach  przez 1 rok  pracował w Łodzi. W 1981 r. wyjechał do Londynu na naukę języka angielskiego. Od 1982 r. pracował na misjach w Zambii jako Proboszcz parafii.   Przez 9 lat był przełożonym Misji Salezjańskich. Kolejnych 10 lat był Proboszczem w Malawi. Do Polski wrócił w 2010 roku, do Ostródy, gdzie przez 6 lat pełnił funkcję Proboszcza. Od 1 sierpnia 2016 pracuje w naszej parafii.

Hobby – interesuje się sportem

Duszpasterz
Ks. Dionizy Mróz

ur. 08.04.1966r. w Gnieźnie.
Imieniny obchodzi 08 kwietnia.
Święcenia kapłańskie – 24.05.1994r. w Lądzie n/Wartą z rąk biskupa Adama  Smigielskiego.
Pracował: w Ełku, Żyrardowie, Łodzi, jako duszpasterz akademicki, Stanach Zjednoczonych, Warszawie, jako proboszcz, Olsztynie, Zgierzu, Rogiedlach, jako proboszcz. Jest rekolekcjonistą, mediatorem pojednawczym i Ojcem duchowym ŁPPN – łowickiej pielgrzymki młodzieżowej na Jasną Górę. W naszej parafii rozpoczął pracę 01 sierpnia 2021 r. jako Duszpasterz.

Hobby: Muzyka, góry.

Duszpasterz
Ks. Andrzej Dołęgowski

ur. 11.05.1974 r. w Stoczku Łukowskim
Imieniny obchodzi 16 maja.
Święcenia kapłańskie –  22.06.2004 w Łodzi z rąk bpa Ireneusza Pękalskiego.
Pracował: 2004 – 2010 – Stare Jabłonki, 2010 – 2017 -Żyrardów, 2017 – 2019 – ponownie Stare Jabłonki. W naszej parafii rozpoczął pracę 01.08.2019 r.

Hobby – góry.

INNE GRUPY PARAFIALNE

Czym są grupy parafialne ?
Grupy parafialne tworzą małe wspólnoty ludzi, którzy poprzez konkretną pracę pragną pogłębiać swoją relację z Panem Bogiem. Pozwalają one na nowo odkryć Jezusa i podążać jego śladami.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół jest najciekawszą budowlą sakralną w miasteczku. Został wzniesiony pod koniec XIV w. w miejsce wcześniejszego kościoła drewnianego . Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się 28 października 1376r. Dwukrotnie uległ pożarom /1550 i 1767r./ W 1783r. został odbudowany ze składek wiernych całej Warmii.

Świątynię przebudowano w 1900r. Otrzymała wtedy jednorodne wyposażenie neogotyckie. W 1901 r. została konsekrowana.

Obecnie ma kształt trzynawowej bazyliki. Do kościoła przylega wieża nakryta hełmem namiotowym. Bardzo interesujące są arkady wieńczące nawę poprzeczną oraz gotycki portal kościoła. Przed świątynią znajdują się dwie cenne rzeźby dłuta Krzysztofa Perwangera, przedstawiające Madonnę z 1745r. i św. Jana Nepomucena z 1736r. Na południowej elewacji kościoła znajduje się rzeźba, przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu.

Od roku 1967 opiekę duszpasterską sprawują Salezjanie , którym 28 stycznia 1977r. przekazano zarządzanie parafią na stałe.

Odtwórz wideo

Tolkmicko z lotu ptaka

Miasto i gmina Tolkmicko objęta jest w dużej części Parkiem Krajobrazowym „Wysoczyzna Elbląska” z bogatą rzeźbą powierzchni i bujnym zalesieniem. Łączą się tu w jedno krajobrazy górski, lesisty i morski, roztaczając niezwykle piękne widoki. Znajdują się tu trzy rezerwaty leśne: Kadyński Las, Buki Wysoczyzny Elbląskiej i Pióropusznikowy Jar. Doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i sportów wodnych. W Kadynach znajduje się największy w Polsce dąb im. Jana Bażyńskiego (obwód ponad 10 m), a największy głaz narzutowy Święty Kamień (obwód 13,80 m) znajduje się w wodach Zalewu Wiślanego. Rzadkimi okazami występujących tu zwierząt są: jeleń wschodni (sika), losie, wydry.

Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki np. w Tolkmicku kościół parafialny p.w. św. Jakuba z. XIV w., baszta gotycka, domy mieszczańskie z. XVII-XVIII w., kaplica barokowa z XVIII w., we wsi Łęcze zespól domów podcieniowych z końca XVIII i początku XIX w., kościół barokowy z 1746 r.; we wsi Nadbrzeże -Połoniny dawny dom zdrojowy z 1842 r.; we wsi Pogrodzie kościół pseudogotycki z 1885 r.

Kadyny są bodaj najciekawszą miejscowością na Wysoczyźnie Elbląskiej. Jej właścicielem był m.in. Cesarz Niemiec Wilhelm II, który przebudował cala wieś zatrudniając do tego najlepszych architektów.

Zobaczyć tu można zespół budowli dworskich z barokowym pałacem, dawnym spichlerzem i oranżerią, słynną do dziś wytwórnią majoliki, malowniczo położony klasztor franciszkański z XVIII wieku oraz pieczołowicie odrestaurowany budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez słynnego architekta Konrada Steinbrechta.

Obecnie w budynku tym mieści się stylowa restauracja oraz hotel o nazwie „Gościniec pod Srebrnym Dzwonem”, oferujący wyjątkowe połączenie historii i dyskretnego luksusu.