Galeria fotografii wnętrza naszego kościoła

Zapraszamy do galerii, w której umieściliśmy zdjęcia wykonane wewnątrz naszego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku. Prezentowane zdjęcia wykonane zostały za pomocą drona, ich autorem jest Pan Mirosław Gawroński

Galeria fotografii naszego kościoła

Zapraszamy do galerii, w której umieściliśmy zdjęcia naszego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku. Prezentowane zdjęcia wykonane zostały za pomocą drona, ich autorem jest Pan Mirosław Gawroński

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół jest najciekawszą budowlą sakralną w miasteczku. Został wzniesiony pod koniec XIV w. w miejsce wcześniejszego kościoła drewnianego . Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się 28 października 1376r. Dwukrotnie uległ pożarom /1550 i 1767r./ W 1783r. został odbudowany ze składek wiernych całej Warmii.

Świątynię przebudowano w 1900r. Otrzymała wtedy jednorodne wyposażenie neogotyckie. W 1901 r. została konsekrowana.

Obecnie ma kształt trzynawowej bazyliki. Do kościoła przylega wieża nakryta hełmem namiotowym. Bardzo interesujące są arkady wieńczące nawę poprzeczną oraz gotycki portal kościoła. Przed świątynią znajdują się dwie cenne rzeźby dłuta Krzysztofa Perwangera, przedstawiające Madonnę z 1745r. i św. Jana Nepomucena z 1736r. Na południowej elewacji kościoła znajduje się rzeźba, przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu.

Od roku 1967 opiekę duszpasterską sprawują Salezjanie , którym 28 stycznia 1977r. przekazano zarządzanie parafią na stałe.

Odtwórz wideo