SPOTKANIE PRAWNIKA
Z CZŁONKINIAMI
KOŁA ROBÓTEK RĘCZNYCH
25.10.2022

Dzisiaj, spotkanie Koła Robótek Ręcznych Matusi Małgorzaty przy Parafii w Tolkmicku ubogaciła wizyta Pana Konrada Olczaka – Radcy Prawnego z Kancelarii w Warszawie.

Zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Fidei Defensor – organizację pozarządową, prowadzącą m.in. działalność w zakresie zapewnienia dostępności do nieodpłatnej profesjonalnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu „Bezpieczna Polska”, które realizuje projekty w obszarze pomocy prawnej pro bono, a także w zakresie niesienia pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Wskazuje też przedsięwzięcia, związane z zapobieganiem przestępczości, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych w tym społeczności wiejskich i małych miast.

Dzisiaj mieliśmy okazję wysłuchać Pana Radcy, który przekazał nam wiele ciekawostek na temat różnego rodzaju przestępstw, gdzie pokrzywdzonymi są seniorzy. Są to kradzieże, różnego rodzaju oszustwa telefoniczne i internetowe np. „na wnuczka” sms-y o niezapłaconych rachunkach, metody „na blika” i inne. Udzielił nam cennych wskazówek, jak unikać tych zdarzeń. Uczestnicy tego szkolenia opowiadali o swoich doświadczeniach w tych sprawach, na szczęście nieudanych.

Było to bardzo ciekawe szkolenie. Pan Radca Prawny, mimo młodego wieku, ma dar kontaktu z seniorami, przekonywania i ostrzeżeń starszych osób, takich jak my. Chętnie spotkamy się z Panem kolejny raz.

To spotkanie zostało dofinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Projekt skierowany jest do każdej osoby dorosłej, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, zamieszkujących małe miejscowości oraz wsie, którzy w sposób szczególny narażone są na działania przestępcze. Osoby z takich miejsc, często nie mogą liczyć na poradę prawną, oraz rzetelną wiedzę jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości. Projekt ma na celu dotarcie do takich osób.

Koordynatorem tych spotkań jest Pani Magdalena Zientara, przez którą można dotrzeć do odpowiedniej osoby, z prośbą o pomoc. Telefon do Pan Magdy – 502 902 645
Dziękujemy Panu Konradowi Olczakowi i Pani Magdzie, oraz ks. Proboszczowi Józefowi Grochowskiemu za zorganizowanie tak ciekawego spotkania. Czekamy na kolejne.