WIGILIJNE SPOTKANIE” POD TOLKMICKIM NIEBEM” 17.12.2022

W sobotę 17 grudnia mieszkańcy Tolkmicka i Gminy Tolkmicko, mieli okazję przeżyć kolejną już „WIGILIĘ POD TOLKMICKIM NIEBEM”. Można powiedzieć, że takie spotkania odbywają się u nas od wielu, wielu lat. Śmiało można mówić, że od ponad dekady, nie licząc pandemii.
Inicjatywa zrodziła się w tolkmickim Oratorium. Oprócz ówczesnego ks. Proboszcza Sławomira Szczodrowskiego do wspólnego działania włączyły się Władze Miasta i Gminy Tolkmicko, również miejsko – gminne instytucje kulturalne, oświatowe, stowarzyszenia, sołectwa, koła gospodyń, wiele osób anonimowych. I tak trwa  to do dzisiaj.
Głównym Organizatorem dzisiaj była Pani Magdalena Dalman – Burmistrz Tolkmicka, a z ramienia kościoła ks. Proboszcz Józef Grochowski. Od kilku lat mamy ogromne wsparcie ks. Wojciecha Borowskiego – Dyrektora Caritas Diecezji Elbląskiej, który pozyskuje sponsorów na „Wigilie Caritas”. Głównym sponsorem tegorocznej wigilijnej akcji jest Selgros Cash&Carry, który w tym roku sponsoruje produkty na stoły wigilijne w 85 miastach Polski, w tym w Tolkmicku. Jest to m.in. pomoc dla 20 000 potrzebujących osób. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w tym gronie. Serdecznie dziękujemy za to wsparcie Firmie. oraz ks. Dyrektorowi Caritas. 
Wigilia była piękna, z mnóstwem potraw, przygotowanych przez różne instytucje, koła, grupy z miasta i gminy, które przerabiały zasponsorowane produkty, a następnie wydawały je uczestnikom Wigilii. Bardzo dziękujemy osobom zaangażowanym w to dzieło. Nie sposób imiennie wszystkich wymienić. Były odczytane podczas Wigilijnego spotkania.
Od godzin południowych w Ratuszu były zajęcia plastyczne dla dzieci, zdobienie pierników, malowanie twarzy itp.
O godzinie 16:00 wszystkich uczestników Wigilii powitała Pani Burmistrz i ks. Proboszcz. Ks. Dyrektor Caritas przeczytał Ewangelię na dzisiejszy dzień. Opłatki roznosiła Pani Burmistrz. Przy dźwiękach kolęd wszyscy wszystkim składali życzenia, dzieląc się opłatkiem. Wśród nas był Pan Zbigniew Rutkowski – radny Starostwa Powiatowego, oraz Pan Łukasz Sianożęcki – redaktor Elbląskiego Gościa Niedzielnego. W Wigilii uczestniczyła też spora grupa uchodźców z Ukrainy, mieszkająca na plebanii w Tolkmicku i Pogrodziu.
Następnie rozpoczął się koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tolkmicku, oraz Zespołów z Suchacza i Tolkmicka.
Można było też kupić książki, darowane na kiermasz, oraz ozdoby świąteczne. Przygotowane przez warsztaty Domu Pomocy Społecznej, z których dochód był przeznaczony na leczenie ciężko chorego Tolkmiczanina, 3 – letniego Wiktorka.
Przez cały wigilijny czas na placu był Mikołaj  i Elfy, które rozdawały dzieciom słodycze i pozowały do wspólnych zdjęć.
Wigilia zakończyła się pokazem tańca z ogniem. Na placu czuwali Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Trzeba powiedzieć, że Wigilia była bardzo dobrze zorganizowana i chyba wszyscy byli bardzo zadowoleni. Dziękujemy więc wymienionym już Organizatorom i Gościom i tym nie wymienionym, którzy dzisiaj sprawili swoją pracą, zaangażowaniem, obecnością, wiele  radości sobie i wszystkim uczestnikom tego wspólnego świętowania.
Do zobaczenia za rok