UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO.
TRZECH KRÓLI
06.01.2023

„6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie.
 
W Polsce 6 stycznia zwany jest świętem Trzech Króli. Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami, oraz nie podaje ich liczby. Można się tylko domyślać, że było ich trzech, skoro przynieśli trzy dary.
 
Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. Legenda głosi, że po powrocie do swoich krajów królowie zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa, a dożywszy sędziwego wieku, doczekali chwili, kiedy po Wniebowstąpieniu Pańskim Tomasz Apostoł udzielił im sakramentów, a nawet sakry biskupiej.
Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć.
Od końca średniowiecza na pamiątkę tych darów święcono pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło oraz ziarnka jałowca jako mirrę, a także dodatkowo wodę na pamiątkę chrztu Jezusa oraz kredę. Dziś święcimy kadzidło i kredę. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy inicjały imion trzech królów, oddzielając je krzyżykami (K+M+B) wraz z cyframi bieżącego roku. Można także napisać C+M+B (Christus Mansoni Benedicat), co oznacza „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina.
 
Pójdźmy i my złożyć dary Jezusowi: złoto naszego życia, kadzidło naszych modlitw i mirrę naszego cierpienia. Pójdźmy tam, gdzie Jezus rodzi się każdego dnia, na ołtarzach naszych Kościołów. Prośmy o błogosławieństwo dla rodzin. Wyznajmy wiarę, znacząc litery na drzwiach naszych domów i zadbajmy, żeby to była kreda poświęcona i przyniesiona z Kościoła, a nie pożyczona od sąsiada.”
 
Cytat pochodzi  ze strony: https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/187/Objawienie-Panskie

 
Wielu naszych Parafian tradycyjnie tego dnia uczestniczyło w Mszach Świętych, korzystało z Sakramentów i odwiedziło żłóbek.
 
Mogliśmy dzisiaj zobaczyć odnowioną Figurę Św. Józefa na filarze z przodu. Do renowacji oddano Figurę Matki Bożej.
Cieszymy się, że nasz Kościół nabiera blasku. Odnowiono już ołtarz boczny Matki Bożej Różańcowej, a ołtarz główny po renowacji ma wrócić do kościoła na Wielkanoc.
Na pokrycie tych kosztów idą m.in. zdobyte środki finansowe, oraz składane  przez Parafian ofiary w każdą drugą niedzielę miesiąca i wszystkie ofiary zebrane na tegorocznej kolędzie. Bóg zapłać ofiarodawcom.
 
Dziękujemy wszystkim Parafianom, uczestniczącym w dzisiejszych Mszach Świętych, Księżom, celebrującym te Msze, oraz Chórowi parafialnemu, który pod kierownictwem ks. Piotra Boryczki śpiewał na Mszy św. o godzinie 09:00.
Bóg zapłać wszystkim, którzy swoją obecnością na Mszach świętych dają dowód przynależności do naszej wspólnoty parafialnej. Szczęść Boże.