JAKUBOWE DNI TOLKMICKA
22 – 23.07.2023

Tradycyjnie, w lipcu obchodzimy Jakubowe Dni Tolkmicka, związane z patronem miasta i kościoła – świętym Jakubem Apostołem.
W tym roku przypadły one w sobotę i niedzielę 22 – 23 lipca. Kościół w tych dniach skupia się na Mszy świętej z procesją wokół kościoła, oraz innymi wydarzeniami o charakterze religijnym. Część rozrywkową zapewnia Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i inne jednostki im podległe, lub współpracujące.

Wczoraj o godzinie 14:00 powitaliśmy w kościele pielgrzymkę idącą Szlakiem Jakubowym z Fromborka do Tolkmicka, zorganizowaną przez  Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba, pod kierownictwem Pani Tamary Frączkowskiej. Grupa ta, nie zawsze w tym samym „zestawie osobowym” jest u nas często. Tym razem pielgrzymowała 2- letnia dziewczynka, która pokonała tę drogę z Rodzicami drugi raz. Po modlitwie, podpisaniu paszportów i wspólnym zdjęcie ze Św. Jakubem, Grupa udała się w drogę powrotną.

Była też możliwość wejścia na wieżę kościelną i ratuszową i otrzymania pamiątkowych pieczątek.

Dzisiaj o godzinie 11.00 uczestniczyliśmy w uroczystej  w Mszy św. z procesją wokół kościoła.  
Głównym celebransem tej Mszy był ks. Krzysztof Grzelak, Chrystusowiec – Proboszcz Polskiej Parafii Personalnej pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie. Dziękujemy za piękne Słowo Boże dla wiernych.

Po Mszy świętej przed kościołem można było skosztować zupę rybną, przygotowaną przez Państwa Teresę i Jana Paprzyckich ze Smażalni Ryb „Ryneczek”.
 
Dzisiejsze uroczystości w znacznej części będą się odbywały w Porcie.
O 15.30 poświęcenie portu. Uczestniczyły 2 łodzie rybackie. Akwen portowy i wszystkie łodzie poświęcił ks. Krzysztof Grzelak i ks. Proboszcz Józef Grochowski. Była możliwość możliwość pływania nimi. Dziękujemy Rybakom, którzy zorganizowali atrakcje po porcie wszystkim chętnym, stojącym na brzegu.
 
Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00 – tradycyjne poświęcenie przed kościołem samochodów i innych pojazdów, z modlitwą o bezpieczną drogę.
 
Jutro, w wigilię Uroczystości Św. Jakuba Apostoła, po Mszy św. o godz. 18:00 procesyjnie udamy się na cmentarz, na nabożeństwo za naszych zmarłych, spoczywających w tym miejscu.

Zobacz też: https://elblag.gosc.pl/doc/8394415.Jakubowe-Dni-Tolkmicka-2023 / link należy skopiować/

 
Msza Święta Odpustowa z racji Uroczystości Św. Jakuba Apostoła  – patrona miasta i parafii, odbędzie się we wtorek o godzinie 12:00, na którą wszystkich zapraszamy. Głównym Celebransem tej Mszy będzie również ks. Krzysztof Grzelak.