HISTORIA
JEDNEJ ZBRODNI
– WYJAZD DO KINA
24.09.2023

W niedzielę 24 września, 38 – osobowa grupa Parafian z Tolkmicka i Pogrodzia, wyjechała na film „Historia jednej zbrodni”. Jest to film dokumentalny o beatyfikowanej 10 września  br. rodzinie Ulmów,  ze wsi Markowa, zamordowanej przez Niemców 24 marca 1944 r. za ukrywanie żydowskich rodzin. Grupie przewodniczył ks. Proboszcz Józef Grochowski, oraz ks. Andrzej Dołęgowski. Bardzo dobry film dokumentalny, obejrzeliśmy wszyscy z uwagą i wzruszeniem. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za zorganizowanie tego wyjazdu.

Przedstawiamy krótką recenzję filmu, zaczerpniętą ze strony: https://rafaelfilm.pl/historia-jednej-zbrodni/   

„Nowy film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące… Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord… Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Historia jednej zbrodni to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.”