W DRODZE
DO BEATYFIKACJI
29.10.2023

Dzisiaj, w Uroczystość Poświęcenie Kościoła Własnego, gościliśmy w naszym kościele Siostry Katarzynki z Braniewa, które zamiast kazania,  przybliżyły nam informację o męczennicach swojego Zgromadzenia w okresie II Wojny Światowej, w sprawie których  toczy się  proces beatyfikacyjny.

Jedna z nich Maria Abraham urodziła się 17.06.1914 r. w Tolkmicku. Tu została ochrzczona, chodziła do szkoły. Mieszkała na ul. Krętej. Miejsce nie jest dokładnie znane. Od najmłodszych lat swoją posługą uczestniczyła w życiu tolkmickiej Parafii.

Pragnęła zostać Siostrą zakonną. Niestety, musiała posiadać „posag”, który był potrzebny na wstąpienie do klasztoru. Pracowała m.in. w tolkmickim szpitalu, obecnie DPS-ie. Gruźlica na pewien czas pokrzyżowała jej plany, ale i tak wkroczyła w mury zakonne. Śluby złożyła  02.05.1938 r. w Braniewie jako Siostra Rolanda.

Pracowała jako pielęgniarka i rehabilitantka w szpitalu we Fromborku. 
Jej życie było pełne wyzwań i pokory, by podążać tą drogą. Choroba wymagała medycznej opieki, stąd jej pobyt w Ornecie.

„Po wkroczeniu oddziałów Armii Czerwonej, przez kilka dni i nocy żołnierze wpadali do domu, znęcali się nad chorymi, zabijali i wykorzystywali kobiety, dokonywali profanacji kaplicy. Szczególnie okrutnie potraktowali ciężko chore, leżące siostry, które po masowych gwałtach, pobiciach i ranach postrzałowych, przez następne tygodnie, aż do śmierci bohatersko zmagały się ze skutkami tej sytuacji”.

Po dramatycznych  wydarzeniach, Siostra Rolanda przez 19 tygodni świadomie i z odwagą podejmowała trud swojego doświadczenia, składając je w ręce Boga. Zmarła 25 czerwca 1945 r. Dołączyła do swoich sióstr, które również w ten sam sposób zakończyły ziemskie życie.
W ich sprawie toczy się proces beatyfikacyjny.

Może w przyszłości będziemy mieć osobę beatyfikowaną, pochodzącą z naszego miasteczka… Módlmy się w tej intencji.

Po Mszach świętych była możliwość wsparcia finansowego Sióstr Katarzynek, nabywając różne dewocjonalia przez nie wykonane, również książkę biograficzną o tych wydarzeniach.
Dziękujemy Siostrom, że swoim pobytem w naszym kościele, ubogaciły dzisiejszą  Uroczystość Poświęcenie Kościoła Własnego i wiedzę o Siostrze Rolandzie.

Szczęść Boże na dalsze lata tej zakonnej Drogi.

Zobacz również: https://elblag.gosc.pl/doc/8552039.Tolkmiczanka-blogoslawiona   /skopiuj link/