NARODOWE ŚWIĘTO
ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PRZEZ POLSKĘ
11.11.2023

Dzisiaj, kolejny dzień świętowaliśmy Uroczystość Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Ziemi Tolkmickiej „Lanzania”, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko. W zorganizowanie tej Uroczystości włączyła się Parafia św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Tolkmicku.

Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 10:00 Mszą świętą w Kościele św. Jakuba Apostoła. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Józef Grochowski w asyście ks. Andrzeja Dołęgowskiego. Ksiądz Proboszcz wygłosił również okolicznościowe kazanie.

W Mszy świętej uczestniczyli organizatorzy, w tym Pani Burmistrz i Pani Przewodnicząca Rady Miejskiej, Radni, Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele, przedstawiciele Wojska Polskiego, oraz młodzież szkolna z pocztem sztandarowym. Licznie uczestniczyli również mieszkańcy miasta i okolic.

Po Mszy wszyscy przemaszerowali do Ośrodka Kultury, gdzie przy Pomniku 100 – lecia Niepodległości złożono kwiaty.  Następnie został odsłonięty  mural  „Polscy Dowódcy podczas II wojny światowej” wykonany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”.

W Ośrodku Kultury przygotowano patriotyczną część artystyczną dzisiejszego spotkania z udziałem dzieci i młodzieży z grupy teatralnej przy M-GOK, oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tolkmicku.

Tradycyjnie już, dla wszystkich uczestników Uroczystości, przygotowano kolorowe rogaliki.

Dziękujemy  za udział w dzisiejszej Mszy świętej, oraz pozostałej części Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.