UROCZYSTOŚĆ
OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
TRZECH KRÓLI
06.01.2024.

Dziś w kościele katolickim obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki złożyć pokłon Jezusowi.

„Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami, oraz nie podaje ich liczby. Można się tylko domyślać, że było ich trzech, skoro przynieśli trzy dary. Królami mogła nazwać ich tradycja pod wpływem Psalmu 72, który znajduje się w tekstach liturgicznych tej uroczystości: „Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę”. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. Legenda głosi, że po powrocie do swoich krajów królowie zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa, a dożywszy sędziwego wieku, doczekali chwili, kiedy po Wniebowstąpieniu Pańskim Tomasz Apostoł udzielił im sakramentów, a nawet sakry biskupiej.
Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć. Od końca średniowiecza na pamiątkę tych darów święcono pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło oraz ziarnka jałowca jako mirrę, a także dodatkowo wodę na pamiątkę chrztu Jezusa oraz kredę. Dziś święcimy kadzidło i kredę. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy inicjały imion trzech królów, oddzielając je krzyżykami (K+M+B) wraz z cyframi bieżącego roku. Można także napisać C+M+B (Christus Mansoni Benedicat), co oznacza „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina.”

https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/187/Objawienie-Panskie

Tradycyjnie, zebraliśmy się dzisiaj na Mszach świętych – wg rozkładu niedzielnego, aby uczcić tę uroczystość.
O godzinie 09:00 Mszę św. Mszę świętą odprawił ks. Proboszcz Józef Grochowski. Poświęcił też kredę, mirrę i kadzidło. Święcona woda stoi przy bocznym ołtarzu. O tradycjach związanych z tym wydarzeniem można przeczytać w linku podanym w tym wpisie.
Bóg zapłać wszystkim, którzy dzisiejszego dnia świętują kolejne wydarzenie religijne w Nowym Roku Liturgicznym.

Szczęść Boże.