REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
30.03-02.04.2025r

W naszej parafii w Niedzielę Laetare, czyli Niedzielę Radości, rozpoczęliśmy Rekolekcje Wielkopostne. Dobrze się złożyło, że drugą połowę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy od nauk rekolekcyjnych. Był to dla nas jeszcze większy bodziec, by przeżyć ten czas w jedności z cierpiącym Chrystusem.

Rekolekcje prowadził ks. Adam Wtulich, dyrektor wspólnoty i proboszcz Bazyliki Serca Jezusowego w Warszawie. Nauki trwały cztery dni, a ci, którzy mogli, starali się uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. Taką prośbę wyraził również ks. Piotr Boryczka, który sprawował Mszę Świętą w niedzielę o godzinie 9:00.

W pierwszej nauce rekolekcjonista, na podstawie Ewangelii według św. Łukasza o synu marnotrawnym, przedstawił relację ojca z jego synami, a szczególnie z młodszym, który łamiąc wszelkie zasady rodzinne, domagał się swojej części spadku. Otrzymał ją, ale szybko roztrwonił. Ta sytuacja zmusiła go do powrotu do rodzinnego domu, na którego progu czekał na niego wyrozumiały ojciec. Jest to dla nas lekcja, byśmy również nie marnotrawili swojego duchowego majątku, bo Bóg Ojciec zawsze jest wyrozumiały i gotów przebaczyć nam naszą lekkomyślność.

Drugi dzień rekolekcji zaprowadził nas na spotkanie Jezusa z Nikodemem, dostojnikiem żydowskim. Pan Jezus tłumaczył, jak możemy osiągnąć życie wieczne – jest to możliwe jedynie przez chrzest z wody i Ducha Świętego.

Wtorek był dniem poświęconym chorym. Podczas Mszy Świętej o godz. 9:00 udzielono wiernym sakramentu namaszczenia chorych. Ten sakrament jest umocnieniem w pokoju i odwadze, pomagając przezwyciężyć trudności związane z chorobą. Przez namaszczenie chorych, Bóg daje siłę do znoszenia cierpienia i przypomina o swojej obecności, szczególnie w chwilach słabości i bólu.

Ostatni dzień rekolekcji
Był to dzień poświęcony Krzyżowi i Najświętszemu Sakramentowi. Przykładem ukochania Krzyża i Eucharystii był Jan Paweł II. Tego dnia obchodziliśmy 20. rocznicę Jego śmierci. Po błogosławieństwie wszyscy obecni na liturgii mieli możliwość ucałowania relikwii Świętego.

Kończąc rekolekcje, pragniemy wyrazić naszą wdzięczność księdzu Adamowi. Dziękujemy za to, że dzielił się z nami swoją wiedzą o Bogu, przedstawiając ją w sposób zrozumiały i merytoryczny, ale także z głęboką miłością do Stwórcy. To, co prezentował, nie było tylko pouczeniem, lecz szczerym przekazaniem swoich przemyśleń.

Za wszystko składamy serdeczne „Bóg zapłać!”