Serdecznie witamy wszystkich Parafian św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku i miłych Gości na stronie internetowej. Sieć stała się już powszechnym i akceptowanym środkiem przekazu i wymiany informacji. Jak każde medium niesie ze sobą i nowe możliwości i nowe zagrożenia. Tworząc stronę chcemy wykorzystać możliwości unikając jednocześnie wad. Misją strony jest integracja parafian, gromadzenie ich wokół parafii i umożliwienie szybszego i łatwiejszego kontaktu.
Trzeba, by wszyscy duszpasterze i wierni uświadomili sobie na nowo to, że różnorodność charyzmatów tradycji duchowości i apostolstwa jest w Kościele nie tylko uprawniona, lecz także stanowi jego bogactwo, decydujące o pięknie jedności w różnorodności”
Jan Paweł II
ur. 23.12.1977r. w Ełku.
Imieniny obchodzi: 25 lipca
Święcenia kapłańskie – przyjął 24 maja 2006 r. w Łodzi. Pracował w Warszawie, Czerwińsku nad Wisłą oraz w Legionowie. Proboszczem naszej parafii jest od 01.08.2024 r.
Hobby – lotnictwo i sport.
Tel. kontaktowy: 605 622 456
e-mail: parafiatol@wp.pl
ur. 13 czerwca 1953 r. w Smęgorzowie.
Imieniny obchodzi 29 czerwca.
Święcenia kapłańskie – 10 06.1980 r. w Lądzie n/Wartą. Po święceniach przez 1 rok pracował w Łodzi. W 1981 r. wyjechał do Londynu na naukę języka angielskiego. Od 1982 r. pracował na misjach w Zambii jako Proboszcz parafii. Przez 9 lat był przełożonym Misji Salezjańskich. Kolejnych 10 lat był Proboszczem w Malawi. Do Polski wrócił w 2010 roku, do Ostródy, gdzie przez 6 lat pełnił funkcję Proboszcza. Od 1 sierpnia 2016 pracuje w naszej parafii.
Hobby – interesuje się sportem
ur. 08.04.1966r. w Gnieźnie.
Imieniny obchodzi 08 kwietnia.
Święcenia kapłańskie – 24.05.1994r. w Lądzie n/Wartą z rąk biskupa Adama Smigielskiego.
Pracował: w Ełku, Żyrardowie, Łodzi, jako duszpasterz akademicki, Stanach Zjednoczonych, Warszawie, jako proboszcz, Olsztynie, Zgierzu, Rogiedlach, jako proboszcz. Jest rekolekcjonistą, mediatorem pojednawczym i Ojcem duchowym ŁPPN – łowickiej pielgrzymki młodzieżowej na Jasną Górę. W naszej parafii rozpoczął pracę 01 sierpnia 2021 r. jako Duszpasterz.
Hobby: Muzyka, góry.
ur. 11.05.1974 r. w Stoczku Łukowskim
Imieniny obchodzi 16 maja.
Święcenia kapłańskie – 22.06.2004 w Łodzi z rąk bpa Ireneusza Pękalskiego.
Pracował: 2004 – 2010 – Stare Jabłonki, 2010 – 2017 -Żyrardów, 2017 – 2019 – ponownie Stare Jabłonki. W naszej parafii rozpoczął pracę 01.08.2019 r.
Hobby – góry.
Konto parafii:
Bank Spółdzielczy w Malborku Oddział w Tolkmicku
55 8303 0006 0050 0500 1560 0001
NIP 578-25-16-245
REGON 040005779
TELEFON: 605 622 456
e-mail: parafiatol@wp.pl
Kancelaria czynna:
Wtorek 09:00 – 11:00
Czwartek 15:30 – 17:00
Zainteresowani mogą również uzyskać informację po każdej Mszy Św. w zakrystii.
Msze Święte
Można zamawiać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub codziennie w zakrystii po Mszy Świętej.
Chrzest
Udzielany jest w każdą II i IV niedzielę miesiąca na sumie o godz. 10:30. Należy się zgłosić na 2 -3 tygodnie przed planowanym terminem chrztu i dostarczyć akt urodzenia dziecka z USC oraz dane rodziców i rodziców chrzestnych. Rodzice chrzestni spoza naszej parafii winni dostarczyć od swojego Proboszcza zaświadczenie, zezwalające na piastowanie godności rodzica chrzestnego.
Małżeństwo
Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego. Na trzy miesiące przed ślubem narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej do spisania protokołu badania kanonicznego narzeczonych przynosząc ze sobą: dowody osobiste, świadectwa chrztu i świadectwo bierzmowania. Świadectwo chrztu winno zawierać adnotację, że wydane jest do ślubu kościelnego i musi być wystawione nie więcej niż 6 miesięcy przed datą ślubu.
Przy zawieraniu małżeństwa konkordatowego, tzn. małżeństwa kanonicznego mającego skutki cywilno-prawne, narzeczeni muszą przedłożyć zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Jest ono ważne 3 miesiące od daty wydania przez USC. Zapowiedzi są głoszone lub wywieszane w gablocie w parafii narzeczonego i narzeczonej. Podstawą ogłoszenia zamiaru zawarcia małżeństwa jest spisanie protokołu. Jeśli któraś ze stron należy do innej parafii, otrzymuje specjalne pismo dla swojego księdza proboszcza z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi zaświadczenie przekazuje się do parafii, w której został spisany protokół.
Narzeczeni są zobowiązani do udziału w kursie przedmałżeńskim (chyba, że zrobili to wcześniej) i w 3 spotkaniach w poradni rodzinnej. Wskazane jest by uczestniczyli w tych naukach w parafii, gdzie będzie spisany protokół.
Narzeczonych obowiązują dwie spowiedzi przedślubne - miesiąc przed ślubem i dzień przed ślubem lub w dniu ślubu. Przy spowiedzi należy zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna.
Sakrament małżeństwa jest udzielany podczas Mszy św. Dzień przed celebracją narzeczeni oraz dwóch pełnoletnich świadków (potrzebne są ich dowody osobiste) stawiają się w kancelarii, aby złożyć podpisy w księgach parafialnych i na zaświadczeniach z USC. Kapłan podpisuje się dopiero po zawarciu tego małżeństwa na potwierdzenie faktu zawarcia. Jedno z podpisanych zaświadczeń otrzymują nowożeńcy, drugie zostaje w aktach parafialnych, a trzecie zostaje przekazane przez księdza proboszcza do USC.
Celem muzyki liturgicznej jest oddawanie chwały Bogu i uświęcenie wiernych (KL12).
Chór parafialny Kościoła św. Jakuba Ap. w Tolkmicku powstał w 2008r. Po raz pierwszy wystąpił publicznie 2 kwietnia tego roku, wykonując pieśni podczas Mszy św. pogrzebowej. Liczył 12 członków, odznaczających się wielką kulturą muzyczną. W repertuarze chóru znalazły się pieśni sakralne dawne oraz współczesne. Członkowie stworzyli wspólnotę osób, pragnących śpiewem służyć Bogu i ludowi Bożemu.
Do wiosny 2011r. chór prowadziła Pani Edyta Pilska. Po Niej chór przejął Pan Michał Hofman. Do wspólnoty dołączyli nowi członkowie.
Z chwilą odejścia Pana Michała. chór parafialny przejął ks. Piotr Boryczka.
Chór zapewnia oprawę liturgiczną Mszy świętych i uroczystości parafialnych.
Czym są grupy parafialne ?
Grupy parafialne tworzą małe wspólnoty ludzi, którzy poprzez konkretną pracę pragną pogłębiać swoją relację z Panem Bogiem. Pozwalają one na nowo odkryć Jezusa i podążać jego śladami.
18 października 2016 r. reaktywowano w naszej wspólnocie Radę Parafialną. W jej skład weszli:
- Adam Rublewski – przewodniczący,
- Magdalena Zientara – z-ca przewodniczącego,
- Mirosław Rydzewski – sekretarz
- Jerzy Gabiec – członek,
- Ryszard Szynkowski – członek,
- Jan Brodzik – członek,
- Barbara Klikowicz – członek,
- Witold Sochacki – członek,
- Mirosław Sępka – członek,
Rada Parafialna wspomaga ks. Proboszcza przy organizowaniu różnych uroczystości religijnych w naszej parafii oraz w sprawach gospodarczych.
Celem członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa jest wynagradzanie modlitwą w każdej godzinie doby Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy własne i świata. Straż Honorowa została założona w 1863 r. w klasztorze sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytek) w Bourg-en-Bresse we Francji przez s. Marię od Najświętszego Serca (1825-1903).
Członkowie odprawiają godzinę straży przy Sercu Pana Jezusa tak, aby „obstawić” całą dobę. W Polsce Bractwo Straży Honorowej założył w 1869 r. bp Antoni Gałecki w Krakowie. Przed II wojną światową arcybractwo miało ok. 800 ośrodków. Po przerwie wznowiono jego działalność w latach osiemdziesiątych. Na świecie ośrodki Straży są w ponad 30 państwach.
W Polsce stowarzyszenie liczy ok. 25 tys. członków, zgromadzonych przy parafiach, w seminariach, zakonach.
W naszej parafii również istnieje Arcybractwo Straży Honorowej. Należy do niego 8 osób. Spotkania odbywają się w I piątki miesiąca po Mszy św. o godz. 18:00. Arcybractwo Straży Honorowej zaprasza osoby chętne na Adorację Najświętszego Sakramentu w każdy piątek miesiąca od godz. 17:00 do 18:00.
Opiekunem Wspólnoty jest ks. Piotr Boryczka.
Jest to zatwierdzone przez Kościół stowarzyszenie religijne. Każdą Różę tworzy 20 osób, które codziennie odmawiają Różaniec w określonej intencji - jedna osoba odmawia jedną tajemnicę dziennie. W ten sposób każdy pomimo tego, że rozważa tylko jedną tajemnicę, ma zasługę taką samą jakby odmówił cały Różaniec, gdyż róża złożona z 20 osób w istocie odmawia całą modlitwę. Różaniec jest modlitwą zawierzenia, która kieruje nas przez Maryję do Jezusa. Członkinie Żywego Różańca starają się o częstszy udział we Mszy św., intensywniejsze życie sakramentalne i służenie bliźnim w codziennych potrzebach, angażują się też w życie parafii. W naszej parafii mamy 5 Róż Różańcowych. Początek powstania pierwszych parafialnych kółek różańcowych w naszej wspólnocie sięga lat 50, ubiegłego wieku.
Członkowie Żywego Różańca, na mocy specjalnego i wyraźnego indultu Stolicy Apostolskiej z dnia 25 października 1967 roku, osiem razy w roku mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Są to następujące dni:
- przyjęcia do Żywego Różańca,
- Bożego Narodzenia (25 XII),
- Ofiarowania Pańskiego (2 II),
- Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie ( 25 III ),
- Zmartwychwstania Pańskiego,
- Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
- Królowej Różańca Świętego (7 X),
- Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
Zmiany tajemnic odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 17:30.
Opiekun: ks. Józef Grochowski.
Zelatorka: Maria Oleszkiewicz
Koło robótek ręcznych bł. Matusi Małgorzaty powstało w miesiącu wrześniu 2007 r. z inicjatywy ks. Proboszcza Sławomira Szczodrowskiego.
Uczestniczki w liczbie 18 osób, spotykają się w każdy wtorek o godz. 10:00 w salce na plebanii. Wykonują różne prace ręczne : haftowanie, szydełkowanie, robótki na drutach itp. Wymieniają doświadczenia w tym zakresie, również kulinarne. Przygotowują prace na kiermasze i festyny. Pomagają w przygotowaniu i obsłudze niektórych uroczystości religijnych. . Ksiądz Proboszcz może zawsze liczyć na ich pomoc.
Opiekun: Ks. Proboszcz Józef Grochowski.
Prowadząca: Daniela Bukowska
W trosce o dobro osób małoletnich (dzieci) i dorosłych – bezbronnych publikujemy
STANDARDY OCHRONY DZIECI I DOROSŁYCH BEZDOMNYCH w duszpasterstwie parafialnym w parafii pw. św. Jakuba w Tolkmicku.
Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem i jego załącznikami (plik PDF).
STANDARDY OCHRONY DZIECI oraz DOROSŁYCH – BEZBRONNYCH parafia Tolkmicko.pdf
Niedziele i uroczystości:
Godz. 7:00, 9:00, 11:00 - z udziałem dzieci oraz 18:00,
Dni powszednie:
Godz. 7:00 i 18:00,
NABOŻEŃSTWA
I wtorek miesiąca - 17:30 - wypominki za zmarłych,
Środy - 17:30 - do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
każdego dnia - 15:00 - Godzina Miłosierdzia. Koronka do Miłosierdzia Bożego,
Piątki - 17:30 - do Serca Pana Jezusa,
I Sobota miesiąca - 15:30 - Różaniec Fatimski,
I Niedziela miesiąca - 17:00 - Konferencja i zmiana tajemnic różańcowych,
Maj - 17:30 - Nabożeństwo do Matki Boskiej /majowe/,
Maj - 19:15 - wtorki i czwartki - nabożeństwa przy krzyżach i kapliczkach polnych,
Czerwiec - 17:30 - Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa,
Październik - 17:30 - Nabożeństwo do Matki Bożej. Różaniec,
Listopad - 17:30 - Nabożeństwo za zmarłych /wypominki/
Wielki Post - 17:30 - każdy piątek - Droga Krzyżowa ,
- 17:30 - Niedziele - Gorzkie Żale z nauką pasyjną,
Odpust parafialny ku czci św. Jakuba Apostoła – patrona Kościoła 25 lipca każdego roku.
Kościół jest najciekawszą budowlą sakralną w miasteczku. Został wzniesiony pod koniec XIV w. w miejsce wcześniejszego kościoła drewnianego . Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się 28 października 1376r. Dwukrotnie uległ pożarom /1550 i 1767r./ W 1783r. został odbudowany ze składek wiernych całej Warmii.
Świątynię przebudowano w 1900r. Otrzymała wtedy jednorodne wyposażenie neogotyckie. W 1901 r. została konsekrowana.
Obecnie ma kształt trzynawowej bazyliki. Do kościoła przylega wieża nakryta hełmem namiotowym. Bardzo interesujące są arkady wieńczące nawę poprzeczną oraz gotycki portal kościoła. Przed świątynią znajdują się dwie cenne rzeźby dłuta Krzysztofa Perwangera, przedstawiające Madonnę z 1745r. i św. Jana Nepomucena z 1736r. Na południowej elewacji kościoła znajduje się rzeźba, przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu.
Od roku 1967 opiekę duszpasterską sprawują Salezjanie , którym 28 stycznia 1977r. przekazano zarządzanie parafią na stałe.
Miasto i gmina Tolkmicko objęta jest w dużej części Parkiem Krajobrazowym „Wysoczyzna Elbląska” z bogatą rzeźbą powierzchni i bujnym zalesieniem. Łączą się tu w jedno krajobrazy górski, lesisty i morski, roztaczając niezwykle piękne widoki. Znajdują się tu trzy rezerwaty leśne: Kadyński Las, Buki Wysoczyzny Elbląskiej i Pióropusznikowy Jar. Doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i sportów wodnych. W Kadynach znajduje się największy w Polsce dąb im. Jana Bażyńskiego (obwód ponad 10 m), a największy głaz narzutowy Święty Kamień (obwód 13,80 m) znajduje się w wodach Zalewu Wiślanego. Rzadkimi okazami występujących tu zwierząt są: jeleń wschodni (sika), losie, wydry.
Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki np. w Tolkmicku kościół parafialny p.w. św. Jakuba z. XIV w., baszta gotycka, domy mieszczańskie z. XVII-XVIII w., kaplica barokowa z XVIII w., we wsi Łęcze zespól domów podcieniowych z końca XVIII i początku XIX w., kościół barokowy z 1746 r.; we wsi Nadbrzeże -Połoniny dawny dom zdrojowy z 1842 r.; we wsi Pogrodzie kościół pseudogotycki z 1885 r.
Kadyny są bodaj najciekawszą miejscowością na Wysoczyźnie Elbląskiej. Jej właścicielem był m.in. Cesarz Niemiec Wilhelm II, który przebudował cala wieś zatrudniając do tego najlepszych architektów.
Zobaczyć tu można zespół budowli dworskich z barokowym pałacem, dawnym spichlerzem i oranżerią, słynną do dziś wytwórnią majoliki, malowniczo położony klasztor franciszkański z XVIII wieku oraz pieczołowicie odrestaurowany budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez słynnego architekta Konrada Steinbrechta.
Obecnie w budynku tym mieści się stylowa restauracja oraz hotel o nazwie „Gościniec pod Srebrnym Dzwonem”, oferujący wyjątkowe połączenie historii i dyskretnego luksusu.